Ekonomi

AB, kripto hareketlerini yakından izleyecek

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, üye devletlerin mali kontrol için kara para aklama ve kripto varlık transferlerini izlemeye yönelik ilk AB kurallarını onayladığını duyurdu.

Yeni kurallara göre kripto transferleri her zaman izlenecek ve diğer finansal süreçlerde olduğu gibi şüpheli işlemlerin önüne geçilecek. Bu, suç işleyenlerin kripto para birimleri yoluyla kara para aklama çaba kurallarını çiğnemesini özellikle zorlaştıracaktır.

Fon transferlerine ilişkin kurallar güncellenecek ve kripto varlık transferleri de bu kapsama dahil edilecektir. Kripto varlık süreçlerime finansal şeffaflık getirecek.

Bu kapsamda kripto varlık hizmet sağlayıcıları, işlenmekte olan kripto varlığın metriği ne olursa olsun, işledikleri kripto varlık transferlerinin göndericisi ve alıcısı hakkında belirli bilgileri toplayacaktır. Bu bilgiler resmi kurumlara sunulacaktır.

Böylece şüpheli işlemler daha doğru bir şekilde tespit edilecek ve bloke edilecektir. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının, hatalı kripto akışlarını tespit etmesi ve engellemesi gerekecektir.

Kripto alanındaki şirketlerin tüm kara para aklama önleme yükümlülüklerine uymaları gerekecek.

AB ülkelerindeki kripto varlık hizmetleri sağlayıcılarının ilgili düzenleyici makamlardan lisans alması gerekecek ve AB içinde kripto varlıklar için tek bir yasal çerçeve uygulanacaktır.

Geçen ay Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda onaylanan söz konusu kurallar, bu aşamadan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu