Ekonomi

Altın fiyatları bizi yine sevindirdi

ABD’de enflasyon yıllık yüzde 3,2 ile yüzde 3,3’lük beklentilerin altında gerçekleşti. Bu durum Fed’in sıkılaştırma yanlısı para politikasını gevşeteceği beklentilerini doğurdu. Doların değer kaybıyla desteklenen altın fiyatları yeniden değer kazanmaya başladı.

Gram altın fiyatı güne yatay bir seyirle başladı. Altının gramı 1813 liradan işlem görüyor.

İlgili Makaleler

Ons altın 1965 dolar seviyelerinde yatay seyrini sürdürüyor.

Çeyrek altın 3016 liradan, cumhuriyet altını ise 12410 liradan satılıyor.

DOLAR YÜKSELİYOR, EURO TARİHİNİN ZİRVESİNDE

Doların küresel para birimleri karşısındaki kaybına rağmen Dolar/TL yükselişini sürdürüyor. Döviz bugün 28,66 TL’den başlarken, Euro ise 31,20 TL ile tarihi zirvesinden başladı.

Dün açıklanan ABD enflasyonu küresel piyasalar için can simidi oldu. ABD’de enflasyon yıllık bazda yüzde 3,2 ile beklentilerin altında arttı. Aylık bazda herhangi bir değişiklik görülmedi.

Ekim ayında gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları aylık yüzde 0,2 seviyesinde gerçekleşti. Ekim ayında gıda ve elektrik hariç tüketici fiyatları yıllık yüzde 4,0 seviyesinde gerçekleşti.

Enflasyonun beklentilerin altında gelmesi Fed’in faiz artırım politikasının sorgulanmasına yol açarken, ABD borsa vadeli kontratlarında yükseliş hızlanırken, doların diğer para birimlerine karşı gücünü ölçen DXY endeksi yüzde 0,70 düşüşle 104.787’ye geriledi. Dolar endeksi bu sabah 103.965’ten başladı.

Beklentilerin altında gerçekleşen enflasyon rakamları, Fed’i para politikasının seyrini değiştirme konusunda yeniden düşünmeye zorlayacağından küresel piyasaları yeşile çevirdi. ABD borsaları yüzde 2,39 artışla yüzde 1,43’e yükselirken, Borsa İstanbul yüzde 1,36’lık yükselişle küresel piyasalardan olumsuz ayrışmaya son verdi.

Türkiye’nin mevcut istikrarı beklentilerin üzerinde fazla verdi. Mevcut istikrar Eylül ayında 1,88 milyar dolar fazla verdi. Beklentiler 1,37 milyar dolar olacağı yönündeydi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında ise 7 milyar 118 milyon dolar fazla oluştu.

Ödemeler istikrarı tanımıyla dış ticaret açığı 3,7 milyar dolar oldu.

Açıklanan rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yıllık cari dengede son iki ayda 7,3 milyar dolarlık iyileşme yaşandı. Program öngörülerimiz doğrultusunda bu iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı. Bakan Şimşek, “Yatırımcının güveni geri geldi” dedi.

Bütçe istikrar rakamları bugün açıklanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti küme toplantısında konuşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu