Teknoloji

Antisemitik paylaşımlar X’in sonunu getiriyor olabilir: Apple da reklamlarını geri çekme kararı aldı

Son zamanlarda IBM reklamlarının Nazi yanlısı içeriğin yanında görünmesi nedeniyle reklamlarını X’ten çektiğini duyurdu. Yeni bir rapor, Apple’ın IBM’in yolunu takip ettiğini ve X’te reklam vermeyi bıraktığını söylüyor. Platformun sahibi Apple’dır. Elon Muskadlı kullanıcının reklamları, Yahudi karşıtı komplo teorilerini onaylayan ve beyaz ırkı destekleyen paylaşımlar nedeniyle X’ten çekildi.

Axios’un isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre Apple, reklamlarını durduruyor. NBCUniversal’in de reklamlarını duraklattığını kaydetti.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş Media Matters, dün yaptığı açıklamalarda, X’in Nazi ve Hitler yanlısı içeriklerin yanına yerleştirdiği şirket reklamlarına dikkat çekti. IBM perşembe günü reklamlarını askıya aldığında şirket The Verge’e yaptığı açıklamada “bu tamamen kabul edilemez durumu” araştıracağını söyledi.

Bugün en az iki kuruluş daha reklamlarını durdurdu. Bloomberg, Lionsgate’in tüm reklamları askıya aldığını söyledi

The Verge’den Kaynaklar Alex Heath Apple’ın platformdaki en büyük reklamverenlerden biri olduğunu söyledi. Apple CEO’su Tim Cook, Eylül ayında CBS Pazar Sabahı’na verdiği röportajda şirketin X ile devam eden bağlarına değindi ve “hoşuma gitmeyen bazı şeyler var” dedi ve antisemitizmi iğrenç olarak nitelendirdi. Cook ayrıca Apple’ın X’te reklam verme kararını her zaman düşündüğünü ancak bunu durdurma planlarına ilişkin hiçbir ipucu vermediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu