Haber

Azerbaycan’dan İran’a kınama: Uluslararası yükümlülüklere uymalı

Bakü, Tahran hükümetini uluslararası yükümlülüklerine uymaya ve 27 Ocak’ta Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne düzenlenen silahlı saldırının faillerini cezalandırmaya çağırdı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran’ın uluslararası arenada büyükelçiliğe yönelik saldırıyı kınama çabalarını “engellediği” savunuldu.

Saldırıyı bir terör eylemi olarak nitelendiren bakanlık, silahlı saldırıyı kınamak için Bağlantısızlar Hareketi (NAM) ve Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’na (CICA) açıklama yapıldığını, ancak Tahran’ın saldırıyı kınadığını söyledi. Hükümet bu açıklamaya itiraz etti. Açıklamada, “İran’ın bu provokatif adımını kınıyor, uluslararası yükümlülüklerine uyması gerektiğini belirtiyoruz” denildi.

Ne oldu?

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği dışındaki nöbetçi karakola 27 Ocak’ta silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda Büyükelçilik Güvenlik Müdürü Orhan Askerov’un hayatını kaybettiği, 2 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Saldırının ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, saldırıyı terör eylemi olarak nitelendirerek, “Bu terör eyleminin bir an önce soruşturulmasını ve teröristlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz. Diplomatik misyonlara yönelik terör saldırıları kabul edilemez” dedi.

Saldırının ardından Tahran Büyükelçiliği çalışanları ve aileleri tahliye edilerek Bakü’ye getirildi. Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanımız Tahran Büyükelçiliğini boşaltma kararı zor bir karar olsa da almıştır. Büyükelçiliğin faaliyetlerinin ve diplomatik faaliyetlerin herhangi bir şekilde durdurulması sorumluluk gerektiren bir karardır.” Ancak elçilik personelimizin can güvenliği açısından İran’dan umutluyuz ve güvenimiz yok.”

Tahliyenin ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarını İran’a gitmemeleri konusunda uyardı. Açıklamada, Azerbaycan vatandaşlarının zorunlu olmadıkça İran’ı ziyaret etmemeleri, ziyaret edenlerin çok dikkatli olmaları tavsiye edildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu