Haber

Başkan Altay: “Gece gündüz çalışıyoruz”

Konya (IGFA) –Konya Büyükşehir Belediyesi ve Meram Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen Büyük Larende Dönüşüm Projesi kapsamında “Larende Mağazalar Çekilişi” programı gerçekleştirildi.

Tantavi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programın açılışında konuşan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, çerçevesi ‘Konya Model Belediyecilik’ anlayışıyla çizilen ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın öncülüğünde şehre ve insana yapılan her yatırımın yapıldığını belirtti. Uğur İbrahim Altay, bu değere değer katarak, “Bugün kuraların yapılacağı mağazalar da bunlardan biri. Ancak kuraların ve yapılacak yeni işyerlerinin, yeni bir soluk getirmekten daha derin anlamlar taşıdığına inanıyorum. “Hem Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi’nin hem de Darü’l-Mülk Projesi’nin bir modülü olan bu yatırım, esasen belediyelerimiz başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların gösterdiği karşı konulmaz birlik ve beraberliğin kanıtıdır. Bütün hemşerilerimiz” dedi.

“TÜRKİYE’DE AZ ÖRNEĞİ OLAN BİR UYGULAMA İLE DÖNÜŞÜM OLACAK”

Başkan Kavuş, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin özel destekleriyle sadece Konya’da değil Türkiye’de örneği çok az olan bir uygulamayla Larende bölgesinde dönüşüm sağlanacağını ve esnafın yeni mağazalara kavuşacağını ifade ederek, şöyle devam etti: şöyle: “Larende ve Şükran Değişim’de yaşananlar, esnafından, vatandaşına, yöneticisine kadar her bireyin bu şehre duyduğu saygı ve minnetin ifadesi olduğu kadar kalkınma, çağdaşlık ve rahatlık arzusunun da tezahürüdür. bu şehrin her bireyinin. Tüm bu sebeplerden dolayı bugün burada yapılan çekilişler, sıradan bir yatırımın sıradan bir aşaması değil, tüm bu güzelliklerle kendini anlatan bir manifestodur. Esnaflarımıza hayırlı ve bereketli çalışmalar diliyorum. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere bizlere destek veren, emek veren herkese şükranlarımı sunuyorum.”

ANGI: “KATKIDA BULUNANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ise çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu şehrin insanı, şehrin yönetimleriyle birlikte bu şehri geleceğe hazırlamak için yürüyor. Uğur Önderimizin dün Cumhurbaşkanımız tarafından yeniden yeni dönem Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak gösterilmesi bizi çok mutlu etti. İki yıl önce tekrar buluştuk. Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve ekibinin o bölgenin yenilenmesi için gösterdiği çaba; Ayrıca Meram Belediye Başkanımızın ekibiyle bir süreci yönetmek için sizlerle işbirliği yapması zaman zaman zorlansa da artık son noktaya geldi. Bu şehrin insanı olarak emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“LARENDE CADDESİNDE MERAM BELEDİYEMİZ İLE KONYA’NIN ANTİK TARİHİNE İMZA ATIYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın 200 yıl Selçuklulara başkentlik yapmış kadim bir şehir olduğunu ve Selçuklu Darü’l-Mülkü olan bir şehirde yaşadıklarını belirterek konuşmasına başladı.
Konya’da onlarca mimari eserin Anadolu’nun tapusu, Anadolu’nun mühürleri olarak bugüne kadar kendilerine eşlik ettiğini belirten Başkan Altay, şöyle devam etti:

“Ancak maalesef koruyamadığımız bazı tarihi eserlerimiz de var. Bu nedenle Larende dönüşümüne çok önem veriyorum. İnşallah dükkânların taşınmasının ardından Kale surlarını ortaya çıkarmayı ve Meram Belediyesi ile birlikte Larende Caddesi’ne Konya’nın kadim tarihine yakışır bir imza atmayı planlıyoruz. Bu projenin adı Darü’l-Mülk’ü canlandırma projesidir. Çünkü Selçuklular başkentlerine Darü’l-Mülk diyorlar. Darü’l-Mülk’ü yeniden canlandırmaya Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşısı ile başladık. Elhamdülillah, ziyaret edenlerin imrendiği çok önemli bir merkeze dönüştü. Daha sonra Alaaddin Caddesi Taş Bina Kültür Sanat 4 No’lu Depo’da cephe iyileştirme çalışmaları yapıldı. 20 farklı lokasyonda 4 işi tamamladık. Meydan konutlarında çalışmalarımız devam ediyor. Larende’deki mağazalara teslimat yapıyoruz. Meram Belediyemiz Şükran Günü’nde de çalışmalarına devam ediyor.”

YÜZDE YÜZ ANLAŞMA İLE SÜREÇ TAMAMLANDI

Çalışmaların tamamlanmasıyla Konya’ya gelen ziyaretçilerin tarihi dokuyu görebilecekleri, ticaretin canlı olduğu, Konyalıların bu şehirde yaşadıklarını daha iyi anlayacakları bir mekana kavuşacaklarını kaydeden Önder Altay, “Bir Bu çalışmaların bizim için en değerlisi Larende Caddesi Kentsel Dönüşümü oldu. Elhamdülillah bugün esnaflarımızla yüzde yüze yakın mutabakatla süreci tamamlamak üzereyiz. Mağazalar tamamlanmak üzere. Ay sonuna kadar yerinizi size teslim edeceğiz. Şubat ayı sonuna kadar eksiklerinizi tamamlayıp oradaki faaliyetlerinize başlamanızı istiyoruz. “Daha sonra kamulaştırdığımız alanlarda yıkımları gerçekleştirerek Larende’deki büyük dönüşümü tamamlamak ve Konya’ya kazandırmaya çalıştığımız surlarla ilgili hayallerimizdeki ve zihnimizdeki değeri ortaya çıkarmak için çaba göstereceğiz.” dedi.

“BİZE GÜVENDİĞİNİZ İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Başkan Altay, bu zorlu çalışmaları Konya halkıyla birlikte yaptıklarını vurgulayarak, “Mevlana Çarşı ve Altın Çarşı’da bunu yüzde yüz mutabakatla yaptık. Burada da tam bir mutabakatla yolumuza devam ediyoruz. Bize güvendiğiniz için sizlere sonsuz teşekkür ederiz. Güveninize layık olmaya çalıştık ve gördüğünüz keyifli çalışma alanlarını sizler için hazırladık. Rabbim bol ve bereketli kazançlar nasip etsin. Konya Larende Caddesi’nde insanların başta inşaat malzemeleri olmak üzere her istediğini bulabileceği bir alan var. Buradan vatandaşlarımıza şunu ifade etmek istiyorum: Artık aradığınızı bulabileceğiniz yeni bir yer. Çünkü o bölgede esnafımızın tamamı aynı şubelerde çalışmaya devam edecek. “Esnaflarımız Çabucak Şehir Hastanemizin karşısında keyifli bir alanda hizmetlerine devam edecekler” dedi.

“SİZİN DESTEKLERİNİZLE ÖNÜMÜZDEKİ 5 YILDA KONYA’YA YAKIŞMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Başkan Altay, Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezinde 4’lü köprülü kavşak, Necmettin Erbakan Caddesi, Akyokuş Köşkü ve Köşk düzenlemesi, mühimmat deposunun taşınması, Ağır Bakım Fabrikalarının taşınması konusunda yürüttüğü çalışmalara da değinerek, “Hizmetlerimize eksiksiz olarak devam ediyoruz. İşimiz önümüzde, Konya halkı arkamızda. Gece gündüz çabalıyoruz. İnşallah sizlerin desteğiyle önümüzdeki 5 yıl içinde Konya’ya yakışacak çalışmaları hep birlikte tamamlayıp, Konya’nın geleceğini inşa edeceğiz. Büyük Larende Dönüşümünün şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz. Konuşmasını, “Meram Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek tamamladı.

“YÖNETİCİLERİMİZ KONYA’YA HAK ETTİĞİ CEVABI ALMAK İÇİN ÇOK MÜCADELE SAVUNUYOR”

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi de dönüşüm süreçlerinin çok değerli olduğuna dikkat çekerek, “Tarihte başardıklarınızın dışında yeni şeyler söyleyemezseniz mekanlarınız terk edilmiş alanlara, toplumlarınız ise geride kalmış toplumlara dönüşecektir. . Kadim bilgiyi çağdaş bir yorumla günün ihtiyaçlarına sunabilirseniz, o zaman dönüşümü fark eder ve tarih bilginizle yaşıtlarınızın önüne geçersiniz. “Konya’nın ölçeği nüfusunun çok ötesinde bir tepki yaratıyorsa bunda yerel yöneticilerimizin ve şehrimizin aktörlerinin çok değerli katkısı var” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın yürüttüğü Dünya Belediyeler Birliği misyonundan gurur duyduklarını ifade eden Selvi, yaptığı çalışmalardan dolayı Başkan Altay’a teşekkür ederek şunları söyledi:

“Bugün yöneticilerimiz, bu kadim kentin birikimlerini ortaya çıkarmak ve bugünle yorumlayarak Konya’nın modern dünyada hak ettiği ödülü alması için büyük bir mücadele veriyor. İzlediğimiz dönüşüm bunun sonucudur. Bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ilçe başkanımıza, şehrin aktörlerine ve sizlere, ticaretle uğraşan kardeşlerime, ülkemize hizmet edecek, ticaret yapacak, kazanç sağlayacak kardeşlerime teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Büyük Larende Dönüşüm Projesi’ne hak kazanan esnaflar için kura çekimi yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu