Haber

Bedri Serter’den, Bakanlığa “İzmir’in Çernobili” Tepkisi: “İzmir’in Çernobil’inde Gelinen Nokta Nedir?

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, “İzmir’in Çernobil’i” olarak isimlendirilen Gaziemir’deki radyoaktif atıkları ile ilgili sorular yöneltti. Serter, “İzmir’in Çernobil’inde gelinen nokta nedir? Hangi tarihte, hangi yöntemlerle bu atıkları aldınız, çıkardınız ve İstanbul’a gönderdiniz? Bundan neden belediyemizin bilgisi yoktur?” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serder, TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında, “İzmir’in Çernobil’i” olarak isimlendirilen Gaziemir’deki radyoaktif atıkları gündeme getirdi.

Serter, İzmir’in Gaziemir ilçesi Emrez Mahallesi’nde yer alan, 70 dönümlük kurşun ve döküm fabrikasındaki yere gömülü nükleer atıklarının yarattığı tehlikeye işaret etti. Serter, şunları söyledi:

“Gaziemir Belediyesi’nin, çeşitli oda ve sivil toplum örgütlerinin sıklıkla dile getirdikleri 500 bin tondan fazla tehlikeli atığın bölgede olduğu bir gerçek. Gaziemir Belediyemizin Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumuyla (TENMAK) yaptığı yazışma sonucunda, TENMAK, Haziran 2022’de 260 ton radyoaktif atığın İstanbul’a bir tesise taşınarak depolandığı bilgisini vermiştir. Geri kalanın ise belgisiz bir gelecek tarihte toplanacağını söylenmiştir. Belediyemizin yaptığı açıklamada ise ne vakit, hangi usullerle bu atığın gönderildiğinin bilinmediği belirtilmiştir. Daha acı olanı, alanda yapılan çalışmalara dair yapılan şikayetler üzerine kelam konusu bölgede radyoaktif atığın çıkarılma sürecinin gerçekleştiriliyor olduğu bilgisi paylaşılmıştır. Yani radyoaktif atık üzere son derece tehlikeli atığın toplanma süreçleri bile halk sıhhatini muhafazaya yönelik rastgele bir önlem alınmadan gerçekleştirilmiştir. Üstelik ilgili belediyeye de rastgele bir bilgi verilmemiştir. Gaziemir Belediyesi’nin ısrarlı bilgi talepleri sonucunda verilen bilgiler bile ciddi bir çerçeveye oturmamaktadır.”

Serter’in yönelttiği: “İzmir’in Çernobil’inde gelinen nokta nedir? Hangi tarihte, hangi yöntemlerle bu atıkları aldınız, çıkardınız ve İstanbul’a gönderdiniz? Bundan neden belediyemizin bilgisi yoktur?” halindeki soruları Bakan Dönmez karşılıksız bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu