Ekonomi

Bursa’da kaçak fabrika binalarının yıkımına başlandı

Bursa’nın depreme dayanıklı bir kent olması için yoğun çaba gösteren Büyükşehir Belediyesi, kaçak yapılaşmaya karşı etkin mücadeleyi sürdürüyor. Yıldırım ve Osmangazi’nin ardından Nilüfer ilçesi sınırları içindeki nitelikli tarım arazilerinde kaçak yapıldığı tespit edilen fabrika binalarının yıkımına başlandı.

Büyükşehir Belediyesi, bir yandan 1. derece deprem bölgesinde bulunan Bursa’yı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla depreme dayanıklı bir kent haline getirmeye çalışırken, diğer yandan da kaçak yapılaşmaya karşı etkin mücadelesini sürdürüyor. . İlgili yasa uyarınca ilçe belediyeleri kaçak yapılara ve terkedilmiş yapılara yaptırım uygulama yetkisine sahipken, son beş yılda Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde tespit edilen 1600 kaçak ve ruhsatsız yapı, yasal işlemler yapılmak üzere yetkili ilçe belediyelerine bildirildi. Yıkımın vakit kaybetmeden gerçekleştirilebilmesi için talep eden ilçe belediyelerine araç ve ekipman desteği de sağlayan Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar yaklaşık 350 kaçak yapının yıkımı için iş makinesi ve ekipman desteği sağladı.

Nilüfer ilçesinin nitelikli tarım arazilerinin ortasında yer alan Yaylacık, Tahtalı, Eserli ve Alaattinbey Mahalleleri’nde kaçak yapılaşmanın önlenmesi amacıyla hava ve kara kontrollerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi tarafından kaçak yapılaşma tespit edildi. 5 denetim grubu. İlçe Belediyesi söz konusu binaların yıkımına karar vermesine rağmen, yıkımın yasal süresi içinde yapılmaması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Eserli İlçesi’nde nitelikli tarım arazisi üzerine kurulan fabrika binalarıyla kaçak yapıların yıkımına başlandı.

Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinde tespit edilen kaçak yapıların tamamı ortadan kaldırılıncaya kadar yıkımların devam edeceği belirtildi. -BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu