Haber

Diyanet’ten kurban hizmetleri tebliği

ANKARA (İGFA) – Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan tebliğe göre, illerde vali veya vali yardımcısı, ilçelerde ise kaymakam, müftülük, il/ilçe sağlık müdürlüğü, il/ilçe tarım ve orman müdürlüğü, çevre, şehircilik ve iklim değişikliği il müdürlüğü, belediye ve Türkiye Diyanet Vakfı. temsilcilerinden oluşan bir Mağdur Hizmetleri Komitesi kurulması planlanmıştır.

Komisyonun, Kurban Bayramı münasebetiyle şehirlerde ihtiyaca cevap verecek sayıda ve kapasitede kurban satış ve kesim yerleri ile adak kesim yerleri kurması ve kurbanların kesimde kesilmesi için gerekli tedbirlerin alınması hedeflenirken planlamalar yapılırken çevreye ve insan sağlığına zarar verilmemesi için olası çevresel risklerin dikkate alınması istenmiştir.

Komisyon tarafından kesim yerleri; Kişileri genel sağlık koşullarına uygun formda hazırlamak, dezenfekte olmak, dipte su birikmeyen, yeterli aydınlatma ve havalandırmaya sahip yerlerden seçilmek, kişilerin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak, 20 saatlik Halk Eğitim Merkezleri ve kesimhanelerde “Kurban Kesimi Elemanı” yetiştirme ve geliştirme kursu, “Kasaplık Belgesi” veya “Kurban Kesimi”nden alınan “Kurs Bitirme Belgesi” ve “Hijyen Eğitimi Belgesi” bulunanların atanmasına karar verildi. Kişi” kursları.

Öte yandan, kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve kurbanlık atıkları önlem almadan toprağa gömen tesislere toplu bölümler için 293 bin 188 lira, bu fiilin işlenmesi halinde 7 bin 283 lira para cezası verilecek. konutlarda.

Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki “hayvan kesimi” düzenlemesine aykırı hareket edenlere hayvan başına 1518 lira, hayvan başına 15 bin 939 lira idari para cezası verilecek.

Bildirimin ayrıntılarına erişmek için tıklayabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu