Ekonomi

Elazığ afet bölgesi ilan edildi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) ardından açıklamalarda bulundu.

Elazığ’ı afet bölgesi olarak değerlendireceğini anlatan Çelik, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Elazığ depremden etkilenme açısından 11’inci il olarak afet bölgesi olarak değerlendirilecek.”

Çelik, “Depremde yakınlarını kaybedenler için 10 bin liralık yardım hesaplara yatırılmaya başlandı. Hesabı olmayanlara nüfus cüzdanı açılarak doğrudan hesaba aktarılıyor” dedi. versinler.” değerlendirmesini yaptı.

Çelik’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Çadır alanlarında ağırlanan vatandaşların yaralarını sarmaya ve ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını belirten Çelik, depremin birçok etkisiyle çalışmaların koordinasyonuna katkı sağlamaya devam ettiklerini söyledi.

Depremden etkilenen il sayısına işaret eden Çelik, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Elazığ, afet bölgesi olarak depremden etkilenen 11. il sayılacak.” dedi.

Depremin meydana gelmesinden bu yana devletin ve vatandaşın tüm imkanlarıyla mücadele ettiğine işaret eden Çelik, “Altı vatandaşımızdan biri depremden doğrudan etkilendi ve bu depremden bir şekilde tüm vatandaşlarımız etkilendi. Devamı 35 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti, hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz.” konuştu

Enkazdan kurtarılan her vatandaşın ayrı birer sevince sahip olduğunu ancak hayatını kaybedenlerin acısının daha uzun yıllar yaşanacağını vurgulayan Çelik, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir haftalık milli yas ilan edildi. Bu yas kuşkusuz daha uzun yıllar kalbimizde yaşayacak.” söz konusu.

Çelik, dünyanın değerli kurumlarının değerlendirmelerine göre bölgenin son 100 yılın en büyük doğal afetiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Genel afet bölgesi ilan edilen illerde başta vatandaşları kurtarmak için yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dışarıda olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için devlet ve milletin nasıl bir seferberlik içinde bu yardımlara koştuğunu hep birlikte görüyoruz. AFAD, polis, jandarma, kahraman silahlı kuvvetlerimiz, UMKE, ambulans grupları. , gönüllüler, yerel güvenlik, yerel destek grupları, her kesimden vatandaşlarımız.Sivil toplum kuruluşları şeklinde mücadelenin bir parçası olmak ve yaraları sarmak isteyen birçok vatandaşımız bu çabayı sarf ediyor. maddi ve manevi her türlü takviyeyi yapan herkese şükranlarımızı sunarız.Bu büyük güç ve büyük uyumla bu formda emeğimizi sürdürmeye çalışıyoruz.”

tatvanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu