Ülke

Filistinli Gazeteci Takiya: Filistinliler İran’ın İsrail’e yanıtını destekliyor

Radyo Sputnik’te yayınlanan İsmet Özçelik’le Ankara Farkı programının konuğu Filistinli Gazeteci Muhammed Abu Takiya oldu. İran’ın cumartesi gece İsrail’e düzenlediği hava saldırısı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Takiya, şu mesajları verdi:

‘İsrail emperyalist güçlerin işgal projesi’

“Filistinliler bunlara dayanarak İran’ın yanıtını gördüler ve bu süreç içinde işgalci İsrail’e özellikle bu süreç içinde kim taş atarsa Filistinliler tarafından desteklenecek. Çünkü düşman birdir. İşgal hepimize karşı bir tehlikedir. Bunu görüyor Filistinliler bütün bölgedeki ülkeler tarafından da bunun görülmesini istiyorlar. Çünkü bizim düşmanımız bölgemizin en tehlikeli düşmanı işgalci İsrail. Bunu çok net bir şekilde gördük ki işgalci İsrail bütün Batı’nın ve emperyalist güçlerin işgal projesidir.”

‘Bölge ülkeleri bir araya gelmeli’

“Bugün işgalci İsrail’in yanında ABD, Fransa, bütün Batı’daki ülkeler yer alıyor ve bölgedeki ele geçirilmiş bütün rejimler işgalci İsrail’in arkasında duruyor. Bu yüzden bölge ülkeleri daha sık birbirine sarılması, birbiri ile bir araya gelmesi ve tek bir çatı altından güçlerini toplaması ve bu işgale karşı yanıt vermemiz gerekiyor.”

‘İran füzeleri hedefine ulaştı’

“İran’ın attığı füzeler, gönderdiği insansız hava araçları büyük bir kısmı hedeflerine ulaşmış durumda. İşgalci İsrail bunu gizli tutmaya çalışsa da görüntüler ve bölgeden edindiğimiz bilgilerde birçok noktanın bombalanması, roketlerin düşmesi, uçakların ulaşması söz konusu olmuştur. Bunun için bunu bir meydan okuma olarak okuyabiliriz. Diğer yandan hukuki bir savaş yürütmüş oldu. İran ve işgalci arasında binlerce kilometre var. Bu binlerce kilometrenin üzerinde birçok ülke bulunuyor. Bunlara hukuki olarak haber vermek gerekiyor ve kullanılacak hava sahasında sivil uçaklar da olabilir. Resmi kaynaklara göre 72 saat önce bunun için İran tarafından bilgi verilmişti.”

‘İran’ın yanıtı tiyatro değil’

“Bu tiyatro masalı sadece Türkiye’deki basında yer almış değil. Arap dünyasında, İslam dünyasında da yer alıyor. Birçok kısım bunu tiyatro olarak değerlendirmekte ısrar ediyor. Hangi tiyatro birkaç saat içinde işgalci İsrail’e 2 milyara yakın maliyet çıkarabilir. İşgalci İsrail’in bütün savunma imkânları ortaya koyuldu. İşgalci İsrail’in savunma haritası birçok noktadan okundu. Kendi savunmasını tek başına yapamadı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu