Ekonomi

Finansal hizmetlere olan inancın artması

TCMB’den yapılan açıklamaya göre, endeksi oluşturan anket sorularının yayılım endeksleri incelendiğinde, son üç aylık iş durumu ve gelecek üç aylık hizmet talebi beklentisinin FHGE’yi yukarı yönlü, son üç aylık hizmet talebinin ise FHGE’yi aşağı yönlü etkilediği görülmektedir.

TCMB’den yapılan açıklama şöyle;

“İş durumu ve hizmet talebine ilişkin değerlendirmelerde, son üç ayda iş durumundaki iyileşmeye ilişkin değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği görülüyor. Son üç ayda hizmet talebindeki artışa ilişkin değerlendirmelerin bir miktar zayıfladığı, önümüzdeki üç ayda hizmet talebinde artış beklentisinin güçlendiği görülüyor.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda istihdamda azalma olduğunu bildirenler lehine olan eğilimin arttığı, gelecek üç ayda istihdamda artış bekleyenler lehine olan eğilimin ise bir miktar güçlendiği görülmektedir.

Kârlılık değerlendirmelerine göre, son üç ayda kârlılığında artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda kârlılığında artış bekleyenler lehine olan eğilimin bir önceki döneme göre güçlendiği görülmektedir.

Rekabet gücüne ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iç piyasalarda rekabet gücünde iyileşmeye ilişkin değerlendirmelerin bir önceki döneme göre güçlendiği, gelecek üç ayda iyileşmeye yönelik beklentilerin ise bir miktar zayıfladığı görülmektedir. Son üç aydır gelişme kaydeden dış pazarlardaki rekabet gücüne ilişkin değerlendirmelerin AB içindeki dış pazarlarda güçlendiği, AB dışındaki dış pazarlarda ise zayıfladığı görülmektedir. Önümüzdeki üç ayda dış pazarlarda rekabet gücünün iyileşmesine ilişkin beklentilerin AB içindeki dış pazarlarda güçlendiği, AB dışındaki dış pazarlarda ise zayıfladığı görülmektedir.

2023 yılı Temmuz ayında NACE Rev.2 bölüm sınıflamasına göre “Finans ve Sigortacılık Faaliyetleri” segmentindeki alt fasılların prestiji ile inanç endeksleri değerlendirildiğinde, “64-Mali Hizmetler Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66-Mali Hizmetler ve Sigortacılık Faaliyetleri”, 40, 283, 30’da artışlar olduğu görülmektedir. 9 puan, 309.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu