Ekonomi

İngiliz Sterlini, BoE’nin Kasım ayındaki faiz kararı öncesinde sağlam duruyor

İngiliz Sterlini, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Para Politikası Komitesi’nin (MPC) Kasım ayındaki faiz oranı kararı öncesinde direnç gösteriyor; para piyasalarının %90’ından fazlası tarafından desteklenen bir tahmin olan %5,25 oranının korunması bekleniyor. Ankete katılan analistlerin çoğunluğu. BoE’nin beklenen “uzun süre daha yüksek” politikası, gelecekteki sıkılaşmayı desteklediğinden sterlini euronun önceki kazanımlarına karşı destekleyebilir.

MPK’nın oy bileşimi ve ekonomik öngörüleri bu esnekliği yönlendiriyor. Piyasa beklentileri çok değerli, özellikle de güvercin MPC üyesi Swati Dhingra’nın faiz indirimi yönünde oy kullanması durumunda poundun istikrarı bozulabilir. 2025 yılı enflasyon ve büyüme tahminlerindeki değişiklikler de sterlinin gidişatını etkileyebilir.

Geçtiğimiz ay faiz oranları 5’e karşı 4 oyla sabit tutulmuştu. Allianz (ETR: ALVG) Global Investors’tan Mike Riddell ve Nomura’dan George Buckley’nin de vurguladığı gibi, faiz artırımına karşı ileri sürülen nedenler arasında ekonomik aktivitenin yavaşlaması, konut piyasasının zayıflaması, tüketici harcamalarının düşmesi, enflasyonist baskının azalması, tüketici güveninin düşmesi, perakende satışlardaki yavaşlama, inşaat üretimindeki düşüş ve üretimdeki düşüş.

Deutsche Bank (NYSE: Veritabanı )’nin enflasyon uyarılarına rağmen faiz oranlarının korunması için 6-3 oy öngörüyor. Oy dağılımı gelecekteki kararlar için çok önemli olacak. Başkan Yardımcısı Breedon, daha önce komitede faiz artırımına oy veren Cunliffe’in yerini alacak. Barclays, Dhingra’nın kesinti yönünde, Haskel ve Mann’ın ise 25 baz puanlık artış yönünde oy kullanması ile 1-6-2 oy bölünmesi öngörüyor.

ING, önceki faiz artırım destekçilerinin tutumlarını sürdüreceklerini ve yeni Lider Yardımcısı Sarah Breeden’in ilk toplantısında mutabakata sadık kalacağını öngörüyor. Bankanın ileriye dönük rehberliği de önemli olacaktır. Danske Bank, daha sonraki faiz artırımları için daha yüksek bir eşik bekliyor ve Haziran 2024’teki 25 baz puanlık ilk faiz indiriminin ardından, 2024 boyunca üç ayda bir toplam 75 baz puanlık indirim öngörüyor.

Karara ek olarak BoE, büyüme ve enflasyon varsayımlarını güncelleyen Para Politikası Raporu’nu da (MPR) yayınlayacak. Faiz oranlarının sabit kalması durumunda piyasa tepkilerinin ılımlı olması beklenirken, güvercin bir yönlendirme yapılması durumunda Sterlin’de küçük kayıplar yaşanabilir. Faiz oranlarındaki bir artış, durgunluk endişeleri nedeniyle potansiyel bir düşüşten önce ilk pound artışına yol açabilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu