Teknoloji

İnternetin En Eski Arşivlerinden Biri Olan Hobbes OS/2 Arşivi Kapanıyor

New Mexico Eyalet Üniversitesi (NMSU)son açıklamasıyla Hobbes OS/2 Arşivi15 Nisan 2024 tarihinde internet arşivini kapatacağını duyurdu. 30 yılı aşkın süredir IBM OS/2 ve sonrasındaki işletim sistemleri için önemli bir kaynak olan arşiv, Microsoft’un rakibi olan işletim sistemleri için büyük önem taşıyordu. Bir süre Windows’ta.

NMSU’dan yapılan açıklamaya göre, üniversite Önceliklerinizi gözden geçirdikten sonra hizmeti sonlandırmak gibi zor bir karar aldı. Öte yandan açıklamada kararın detaylarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Ayrıca resmi sitede “Uzun yıllar hizmet verdikten sonra hobbes.nmsu.edu sonlandırılacak ve artık erişilemeyecek. 15 Nisan 2024’ten itibaren bu site artık mevcut olmayacak.” ifadeleri kullanıldı. OS/2’de Hobbes 1992’den kalmaİçeriği bile bulunabilir.

Arşivdeki belgeler zaten yedeklendi

İnternet Arşivinden Jason Scottgibi isimler Hobbes’ta saklanan belgelerin de güvende olduğunu ve halihazırda başka bir yerde yedeklendiğini belirtiyor.” Kimsenin Hobbes hakkında endişelenmesine gerek yok. Hobbes olayını hallettim.” şeklinde paylaştı. Veriler korunacak olsa da İnternet tarihinde değerli bir noktaOnun ortadan kaybolması dikkate değer bir olaydır.

OS/2, DOS’un yerini alacak IBM’inVe Microsoft Tarafından ortak geliştirildi. Zamanına göre gelişmiş özelliklere sahip olmasına rağmen bu işletim sistemi Windows ile olan savaşını kaybetti. IBM ve Microsoft daha sonra yollarını ayırdı. ATM’ler ve metro sistemleri gibi birçok önemli sistemde OS/2 kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu