Haber

Özhaseki: CHP, algı belediyeciliği için İstanbul’da 845 milyon lira harcadı

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki, CHP’li belediyeler tarafından ‘algı belediyeciliği’ oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. Hizmet etmeyen belediyelerin çalışıyor gibi gösterildiğini belirten Özhaseki, “Algı için sadece İstanbul’da 845 milyon para harcandı” dedi.

AK Parti Lokal İdareler Başkanlığı İstişare Toplantısı, Gaziantep’te düzenlendi. Otelde yapılan toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Memduh Büyükkılıç, Erzurum Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Sekmen, Malatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Lideri Zeynel Abidin Beyazgül, Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, milletvekilleri, ilçe belediye liderleri ile partililer katıldı. Programın açılışında konuşan AK Parti’li Özhaseki, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından “Önceki dönemlerde terminallerde aç yatan insanlar vardı” açıklamasının çarpıtıldığını söyledi. Hizmet belediyeciliğinin en güzel örneklerinin AK Parti döneminde verildiğine dikkat çeken Özhaseki, “Bizler göreve geldik ve ‘Hizmet edeceğiz’ dedik. Mazeret üretmeden iş başına geldik. Hizmet belediyeciliğinin en hoş örneklerini verdik. Toplumsal belediyeciliğin de tekrar en hoş örneklerini verdik. Aşevleri açtık, sıhhat ocakları açtık, yoksul fukaraların konutlarına hizmetler yaptık. O tarihlerde toplumsal belediyeciliğin en hoş örneklerini verdik. Terminallerde, garlarda yatan beşerler vardı. Ben bunu söylediğimde Meral hanım beni eleştirmişti lakin benim kastettiğim şey; bizden evvelki periyotlarda garlarda, terminallerde aç ve ilaçsız yatan beşerler vardı formundaydı sonra biz misyona geldik huzurevleri yaptık. Onlara uygun tesisler yaptık. Garlarda, terminallerde yaşayan insanları oralardan alıp insanca yaşamalarını sağladık. Hanımefendi neden lafımı çarpıtıyorsun sen?” dedi.

‘ALGI BELEDİYECİLİĞİ ‘Türkiye’de son dönemlerde algı belediyeciliği oluşturulmaya çalışıldığını ve bu algı için belediyelerden milyonlarca lira bütçe çıkarıldığını kaydeden Özhaseki, “Türkiye’de yeni model bir belediyecilik anlayışı çıktı. Bu model nedir, diye sorarsanız; algı belediyeciliği. Hizmet yok fakat hizmet varmış üzere gösterme yarışı var. Arkadaş iş başında değil lakin gece gündüz iş başındaymış üzere göstermeye çalışıyor kendisini. Bunun için de büyük paralar harcanıyor. İstanbul belediyesi algı belediyesi için geçen yıl 845 milyon para harcamış. Arkadaşlarımız burada 1 milyon bile veren yoktur. Bu nasıl bir para? Toplumsal tesislerin bakımı için 12 milyon ayrılıyor İstanbul’da. Yine deprem için 495 milyon lira ayrılıyor ama algı belediyeciliği için 845 milyon lira ayrılıyor. Tek derdi ‘Beni çalışıyormuş üzere sempatik bir adam üzere gösterin’ hatta ‘Beni cumhurbaşkanı adayı gösterin’ diyor. Ne yazık ki üzülerek söylüyorum yeni model belediyecilik anlayışı bu oldu. Karşı grubun belediyecilik anlayışı bu oldu” diye konuştu.’25 BİN KİŞİYİ İŞSİZ BIRAKTILAR’Mehmet Özhaseki, asla işçi çıkarmayacaklarını söyleyen CHP’li belediyelerden 25 bin çalışanın çıkarılarak kendi parti mensuplarının işe alındığını belirtti. AK Parti iktidarı olarak CHP’li belediyelerin mecliste iş yapması için verilen tekliflerin tamamına yakınına ‘evet’ denildiğini söyleyen Özhaseki, “Bunların zaten hizmette gözleri yok. Nihayetinde kulübe gibi 3-5 tane yeri hizmet, diye yutturmaya çalışıyorlar. Her söylediklerinin de tersini söylüyorlar. Göreve gelirken ‘Biz bir tane bile emekçi çıkarmayacağız’, ‘İşçi çıkarırsak namussuzuz, şerefsiziz’ dediler. Bu belediyelerden 25 bin kişi çıkarıldı ve işsiz bırakıldı. Diyeceksiniz belki çok çalışan vardı da işten attı ama öyle değildi. Bunların yerine 65 bin kişi işe alındı. Sadece İstanbul’da 45 bin kişi işe alındı. Bölüşerek ‘Şu partiye bu kadar, bu partiye bu kadar’ diyerek dağılım yaptılar. Daima ‘Önümüzü kesiyorlar’ diyorlar. Meclislerde ‘hayır’ verdiğimiz tekliflerin oranı yalnızca yüzde 2. Verdikleri tekliflerin yüzde 98’ine ‘evet’ demişiz. İstanbul belediyesi 22 tane borçlanma istemiş 21 tanesine ‘evet’ demişiz. Kadir ağabey döneminde biz borçlanma için geldiğimizde hepsine ‘hayır’ demişlerdi. Hiçbir halde önlerini kesmiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu