Ekonomi

Perakende satış hacmi Nisan’da %27,5 arttı

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,5 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayı perakende satış endekslerini açıkladı.

Buna göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,5 arttı. Bir önceki aya göre gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 21,2, gıda dışı (otomotiv yakıtı hariç) satışları yüzde 34,9 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 12,5 arttı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,9 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,5 azaldı.

perakende cirosu

Nisan ayında cari fiyatlarla perakende cirosu bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 82,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 89,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 104,5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 16,7 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 3,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,3 azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu