Ekonomi

Son dönemin parlayan altcoinleri

Kripto para piyasası, zorluklarla boğuşmasına rağmen 2023 yılında verimli bir yıl geçiriyor. Yılın başından beri en karlı majör yatırım aracı olmayı başaran Bitcoin, birçok altcoinin piyasada pozitif ayrışmasına ve yatırımcılarına yüksek getiri sağlamasına yardımcı oldu. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, Türkiye’nin dünyaya açılan kripto para borsası Bitay’da işlem gören ve son dönemde altcoinler ortasında ayrışarak yatırımcısına kazandıran altcoinleri ve projelerini yazdı.

 

İlgili Makaleler

Dalgalanma (XRP)

Uzun süredir potansiyelinin altında fiyatlanan ve son iki yıldır SEC, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu nezdinde açtığı dava nedeniyle beklenen yükselişi yakalayamayan Ripple, 2023 yılında özlenen yükseliş hareketlerini gerçekleştirmeyi başardı. SEC ile davası olumlu devam eden Ripple, özellikle geçen hafta hakimin XRP’nin menkul kıymet olmadığına dair açıklamalarının ardından günlük %100’e varan yükseliş kaydetti.

Yıl başından bu yana %145 civarında bir yükseliş hareketi yakalamayı başaran Ripple, Bitay’da yatırımcısına en çok kazandıran kripto paralar listesine girmeyi başardı.

TomoChain (TOMO)

TomoChain, blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimi projesidir. TOMO, protokolün yerel simgesidir. Ethereum tabanlı bir blockchain projesi olarak başlayan TomoChain, kendi mutabakat mekanizmasını kullanarak süreçleri hızlı ve verimli bir şekilde doğrulayabilen bir Proof-of-Stake (PoS) blok zincirine dönüştü. Böylece daha düşük proses fiyatları ve daha hızlı prosesler gerçekleştirilebilir. TomoChain, DApp’ler olarak bilinen merkezi olmayan uygulamaların, merkezi olmayan finansal (DeFi) çözümlerin ve diğer blok zinciri tabanlı projelerin geliştirilmesini desteklemek için bir platform görevi görerek ölçeklenebilirlik sorununa çözümler sunar.

Yıl başından Mayıs sonuna kadar %800’e varan artış yaşayan TomoChain (TOMO), 19 Temmuz itibarıyla %390’ın üzerinde artışla Bitay’da 2023’ün en karlı kripto para birimi oldu.

Bitay Madeni Para (BİTAY)

Bitay Coin (BİTAY), Türkiye’nin küresel borsası olan Bitay’ın, kullanıcıların kripto para birimlerini kolayca alıp satabilecekleri yerel yönetişim tokenidir. Bitay ekosistemini kullanıcı avantajları ve ödeme uzantılarıyla güçlendiren çok amaçlı bir yardımcı program belirteci oluşturur. Bitay Coin, her geçen gün büyüyen hizmet yelpazesiyle kendini kanıtlamış, kullanıcı avantajları ve ödeme vadeleri ile Bitay ekosisteminde fayda sağlayan Bitay Teknoloji’nin bir parçasıdır. BİTAY sahibi olan kullanıcılar, fiyat indirimlerinden, staking seçeneklerinden, gelecekte Bitay Visa Card ayrıcalığından ve daha birçok avantajdan faydalanabilir.

Halka arzından bu yana yatırımcısına dolar bazında önemli faydalar sağlayan Bitay Coin (BİTAY), yıl başından bu yana %376 artış göstererek Bitay ekosistemi içerisinde en çok kazandıran kripto para projelerinden biri haline geldi.

 

İşleme (RNDR)

RNDR, Render Network platformu tarafından geliştirilen bir blockchain projesinin yerel simgesidir. Render Network, bulut tabanlı bilgi işlem ve blockchain teknolojilerini birleştiren bir platformdur. Amaç, bilgi işlem gücünü (GPU) daha etkin kullanmak için dağıtık bir bulut altyapısı sunmaktır. Bu platform bilgi analitiği, yapay zeka ve 3D grafik süreçleri başta olmak üzere yoğun hesaplama gerektiren alanlarda kullanılabilir. Daha fazla GPU bilgi işlem gücü gerektiren dallar ve meslekler olan Sinema – TV sektörü, stüdyolar vb. GPU hizmeti kiralamak isteyenler gibi alanları bir araya getiren bir blockchain projesidir.

Yılın başından bu yana şu anda yaklaşık %363 artış gösteren RNDR tokeni, Haziran ayına kadar %600’e varan bir artış yaşamıştı. RNDR belirteci şu anda Bitay’da listelenen en karlı 3. yatırım aracıdır.

Macera Altını (AGLD)

Adventure Gold (AGLD), merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemini destekleyen blockchain tabanlı proje AGLD Finance için bir ERC-20 tokenidir. AGLD Finance, kullanıcıların dijital varlıklarını yönetmelerine ve bunlarla etkileşim kurmalarına olanak tanıyan bir dApp (merkezi olmayan uygulama) platformudur. Ethereum blok zincirinde üretilen bir belirteç olan AGLD, kullanıcıların AGLD Finans ekosistemine katılmasına olanak tanır.

İstikrarlı performansı ile şu anda yılın başından bu yana %230’un üzerinde bir artış yaşayan AGLD token, özellikle son haftalarda bu artışın büyük bölümünü elde etti. AGLD belirteci şu anda Bitay’da listelenen en karlı 4. yatırım aracıdır.

Floki (FLOKI)

Dogecoin ile başlayan memecoin çılgınlığının bir diğer üyesi olan Floki, özellikle kripto para piyasasının en etkili isimlerinden Elon Musk’ın 2021 yılında bir Shiba Inu köpeğini alıp Floki adını vermesinden sonra büyük bir popülarite kazanarak milyarlarca dolara ulaştı.

Oldukça dalgalı bir dönemde piyasa ortalamasının üzerinde kazanan ve getiri açısından Doge ve Shiba gibi diğer memecoinleri geride bırakan Floki, Bitay borsasında yatırımcısına en çok kazandıran kripto paralar arasında 5. sırada yer alıyor.

Kripto para piyasasında başkan para birimi Bitcoin olsa da altcoinleri takip ederek yatırımları çeşitlendirmek ve daha fazla fayda sağlamak mümkün. Bunun için yapılması gerekenler şu şekilde özetlenebilir.

  • Araştırma Yapmak: Yatırım yapmadan önce ilgilenilen altcoinleri detaylı bir şekilde araştırmak değerlidir. Projenin arkasındaki teknoloji, ekip üyeleri, topluluk güçlendirme ve gelecek planları gibi faktörler yatırımcılar tarafından değerlendirilmelidir.
  • Portföy çeşitlendirme: Birkaç altcoin yerine portföyünüzü çeşitlendirerek yatırımlar yapılmalıdır. Farklı segmentlerde ve potansiyelde farklı altcoinleri portföye dahil ederek risk dağıtılmalı ve mümkün olduğunca volatilite korunmalıdır.
  • Teknik ve temel analiz: Teknik analiz ve temel analiz becerileri, altcoinlerin fiyat hareketlerini iddia etmek için kısa sürede öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Grafikler incelenerek uzun vadeli trend belirlenebilir ve sektörle ilgili haberler takip edilerek proje ile ilgili bilgiler artırılabilir.
  • Hedef belirleme: Bireyler yatırım hedeflerini belirlemeli ve stratejilerini buna göre oluşturmalıdır. Kısa vadeli faydalardan (al-sat) ziyade, uzun vadeli yatırımlar istatistiksel olarak daha fazla getiri sağlar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-zile.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu