Haber

Vladimir Putin: Ukrayna Rusya’ya başka seçenek bırakmadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinAçıklamasında Ukrayna topraklarında Rusya karşıtı bir bölge oluşturulduğunu ve Rusya’nın operasyon başlatmaktan başka seçeneği olmadığını söyledi.

Putin’inKonuşmasında, Ukrayna’daki darbe sonrasında Rusya Federasyonu ile normal ilişkiler kurmaya hazır olanları fiziki olarak yok etmeye başladıklarını hatırlatarak, Donbass’ta soykırımın başladığını vurguladı.

Putin’inKonuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Bugün Ukrayna olarak adlandırılan bölgede Rusya karşıtı bir yapı oluşturmak için aktif olarak çalışmaya devam ettiler. Onlar sadece böyle bir Yerleşim bölgesi yaratmak için yola çıktılar. Bize NATO’nun genişlemediği konusunda üst üste on kez yalan söylediler. Ama bütün bunlar bir araya gelince bize başka seçenek bırakmadılar ve biz de özel bir askeri operasyon başlattık. Ancak bu savaşın başlangıcı değildi, Ukrayna 2014 yılında Donbass’ta savaşa başladı.

‘Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra Ukrayna’nın gerçek efendileri milliyetçiler oldu’

Putin, SSCB’nin dağılmasından sonra Ukrayna’nın gerçek efendilerinin milliyetçiler ve onları temsil edenler olduğunu söyledi.

Putin’in, “Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Ukrayna’nın gerçek efendileri her zaman milliyetçiler ve onları temsil edenler olmuştur. Ukrayna’nın güneydoğusunun yardımıyla kimin seçildiği önemli değildi, güneydoğuda yaşayan seçmenlerin yardımıyla hepsi aynıydı. “Bu milliyetçi platform, onların temsilcileri, aktif, enerjik ve saldırgan oldukları için çok hızlı bir şekilde herkesi kendi iradesine tabi kıldılar.”söz konusu.

‘Donbass’ta yaşananlar soykırımdı’

Putin, Ukrayna’daki darbenin ardından Donbass’ta yaşanan olayların soykırım olduğunu belirterek, Rusya’nın tarihi topraklarında Rus halkının kimliksiz bir millet olarak ilan edildiğini belirtti. “Darbeden sonra Donbass’ta olaylar başladı, Donbass’ta insanların yıkımı başladı. Bu sekiz yıl, neredeyse dokuz yıl sürdü. Orada, özellikle de düşmanın işgal ettiği bölgelerde yaşananlar tam bir soykırımdı, başka türlü adlandırılamaz. İnsanların yok edilmesi. Orada tarihi coğrafyalarımızda Ruslar kimliksiz bir millet ilan edildi ve bununla ilgili yasa çıkarıldı.“dedi.

Ukrayna yönetiminin Minsk anlaşmalarını uygulamayı reddettiğini vurgulayan Rus lider, ilk aylardan bu yana bu bölgelerdeki durumu izleyenlerin, hatta o bölgede bulunanların bile çatışmaların devam ettiğini teyit edeceğini kaydetti.

‘Özel askeri operasyon Donbass’taki savaşı sona erdirme girişimiydi’

Putin, özel askeri operasyonun Kiev’in 2014 yılında Donbass’ta başlattığı savaşı sona erdirme girişimi olduğunu ve Rusya’nın hedeflerine ulaşacağını vurguladı.

Putin şunları söyledi: Bu, özel askeri operasyonlarda askeri güç kullanmalarına yanıt olarak bu savaşı, evet, askeri yollarla sona erdirme girişimidir. “Belirlenen amaç ve hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum.”söz konusu.

‘Ukrayna Ana İstihbarat Teşkilatı Il-76 uçağında Ukraynalı savaş esirlerinin bulunduğunu biliyordu’

Putin, Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Müdürlüğü’nün (GUR) Rus Il-76 uçağında Ukraynalı savaş esirlerinin bulunduğunu bildiğini belirterek, şöyle konuştu: Mevcut Kiev rejiminin varlığı, şu ya da bu şekilde, kendi vatandaşlarına karşı da dahil olmak üzere her gün işlenen suçlara dayanmaktadır. Kendi askerlerini taşıyan İl-76 uçağımızı düşürdüler. Ana İstihbarat Müdürlüğü, 65 Ukraynalı askeri işçi taşıdığımızı biliyordu ve yanlış hatırlamıyorsam toplamda 190 kişinin alınması planlanıyordu. Bunu bilmelerine rağmen uçağa saldırdılar.” söz konusu.

Putin, uçağın düştüğü yerde bulunan silah parçalarının, bunun Amerikan Patriot hava savunma sisteminden veya Fransız üretimi bir sistemden fırlatılan bir füze olduğunu gösterdiğini kaydetti. Kesin cevap birkaç gün içinde verilecek.” söz konusu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri birimlerinin sağlanan hava savunma sistemlerini kullanma konusunda yeterli eğitim almadığına işaret eden Putin, “Bunu bilerek mi yoksa yanlışlıkla mı yaptıklarını bilmiyorum ama bunu yaptıkları açık. Çünkü kayıtlara geçmiş durumda. saat 11.10’da Kiev rejiminin kontrolündeki bölgelerden iki füze fırlatıldı.” .

Putin, Il-76 vakasına ilişkin soruşturma sonuçlarının tüm detaylarıyla kamuoyuna açıklanacağını belirtti. “Kara kutular var, her şey toplanıp gösterilecek. Soruşturma komitesinden bu suçun tüm koşullarını maksimum düzeyde kamuoyuna açıklamasını isteyeceğim. Böylece Ukrayna’daki insanlar gerçekte ne olduğunu bilecek.”İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu