Teknoloji

Yapay zeka dopingi! Nvidia’nın piyasa değeri 1 trilyon doları aştı

ABD merkezli ekran kartı ve çip üreticisi Nvidia, son dönemde yapay zeka tabanlı uygulamaların artması sayesinde satışlarını ikiye katladı. Talebi karşılamakta zorlanan şirketin gelir beklentileri tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Nvidia’nın hisse değeri yüzde 28.4 artışla 405 dolara yükseldi. Hisselerindeki yükselişle birlikte Nvidia’nın piyasa fiyatı 1 trilyon dolara yükseldi.

Nvidia’nın gelecek çeyreğe ilişkin satış tahminlerinin piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmesi, şirket hisselerinin yükselişinde etkili oldu.

Nvidia’nın açıkladığı bilançoda gelecek çeyreğe ilişkin gelir beklentisinin 11 milyar dolar olduğu bildirildi. Piyasa beklentisi bunun 7,2 milyar dolar düzeyinde olacağı yönündeydi.

Nvidia İcra Kurulu Başkanı (CEO) Jensen Huang ayrıca, OpenAI’nin ChatGPT’si ve diğer yapay zeka uygulamaları gibi dil geliştirme araçlarının yükselişinin bilgi işlem gücüne olan talebi artırdığını söyledi.

Nvidia’nın beklenenden daha iyi gelir görünümü, diğer çip üreticilerinin ve yapay zeka uygulamaları geliştiren şirketlerin hisselerinin artmasına da yardımcı oldu.

Ağustos 2018’de Apple ve Ağustos 2019’da Microsoft 1 trilyon dolarlık bir piyasa değeri gördü.

demrehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu