Haber

Deprem bölgesinde memur maaşları artacak mı? Deprem bölgesinde memur tazminatı ve fazla mesai ücretleri ne kadar?

Deprem Bölgede görev alan kamu çalışanlarına tazminat ve fazla mesai ücreti verileceği açıklandı. Deprem bölgesinde memur maaşları artacak mı ve deprem bölgesinde memurların tazminat ve fazla mesai ücreti ne kadar olacak? Sallanan bölgede memur maaşları artacak mı? Zelzele bölgesinde memur tazminatı ve fazla mesai ücreti ne kadar? Detaylar burada…

DEPREM BÖLGESİNDE MEMUR MAAŞI ARTIRILACAK MI?

Kahramanmaraş 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen bölgelerde görev yapan kamu personeline ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan karara göre bu kişilere 2 bin 59 lira 99 kuruş tazminat ve 6 ay fazla mesai ücreti ödenecek.

DEPREM BÖLGESİNDE MEMURU FAZLA ÇALIŞTIRMA ÜCRETİ NE KADAR?

Depremlerden etkilenen yerlerdeki kamu personeline tazminat ve fazla mesai ücretlerinin ödenmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Kilis, Osmaniye, Gaziantep ve Şanlıurfa illeri, Adana ilinin Çukurova, Ceyhan, Seyhan, Kozan ve Yüreğir ilçeleri, Diyarbakır ilinin Bağlar, Bismil, Çermik, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçeleri, Merkez Daima misyonla çalışan Elazığ, Baskil, Karakoçan, Kovancılar, Maden ve Palu ilçeleri Devlet Memurları Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri İş Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Hakimler ve Savcılar Kanunu’na tabidir. ve kamu kurum ve kuruluşlarında Yüksek Öğrenim İş Kanunu. Geçici işçi statüsünde çalıştırılan personele, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ve diğer mevzuata göre sözleşmeli olarak istihdam edilen personele ve bu Kanun kapsamında istihdam edilen diğer personele 2 Şubat’tan itibaren 2 bin 59 lira 99 kuruş tazminat ödenecek. ilgili mevzuat.

Karar kapsamındaki yerlere depremle ilgili görev yapmak amacıyla geçici olarak görevlendirilenlere de söz konusu tazminat ödenecek. Eşlerden her birinin tazminattan ayrı ayrı yararlanması halinde bu bedelin yüzde 75’i her eşe ödenecek. Tazminat, fiilen yattığı süre oranında ay sonunda ödenecek ve damga vergisi dışında herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacaktır.

Ayrıca, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafından belirlenecek görgü ve esaslar çerçevesinde, söz konusu yerlerde deprem nedeniyle fiilen fazla çalıştırılan Devlet Memurları Kanununa tabi çalışanlar için bir süreliğine, 6 Şubat tarihinden itibaren yılda 90 saati geçmemek üzere 6 aylık. Fazla mesai ücreti olarak Yönetim Bütçe Kanununda belirtilen fazla mesai ücretinin 2 katı ödenir. Fazla mesai ücreti ile görevde çalışan işçiye ödenecek tazminat, Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanunun AFAD’a ilişkin ilgili maddesi çerçevesinde ve ilgili valiliklerce açılacak özel hesaptan karşılanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu