Ekonomi

Hazine Wine Estates hisseleri üç ayın zirvesine çıktı

Dünyanın kendi kendine dağıtım yapan en büyük şarap şirketi Treasury Wine Estates’in hisseleri, şirketin temel kârının piyasa beklentileriyle uyumlu olduğunu bildirmesiyle Perşembe günü üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Hisse senedi %5 artışla 8 Kasım’dan bu yana en yüksek puanı olan 11,63 A$’ya yükseldi.

Melbourne merkezli şirket, 31 Aralık’ta sona eren ilk yarı için faiz ve vergi öncesi kârını (EBITS) 289,8 milyon A$ (188,25 milyon A$) olarak bildirdi ve bu, Visible Alpha’nın konsensüs tahminiyle eşleşti. Sonuçlar Jefferies’in 123 milyon A$ tahminini aştı, ancak zayıf ABD satışları ve birinci sınıf ve lüks markalara olan talebin azalması nedeniyle kâr %13 düşerek 166,7 milyon A$’a geriledi.

İlgili Makaleler

Yatırımcılar şimdi dikkatlerini Çin’in Avustralya şarabına yönelik gümrük vergilerinin gözden geçirilmesine ilişkin bir kararın beklendiği Mart 2024’e çeviriyor. Citi analistleri, beklenenden kötü performansa ilişkin bazı endişeleri gideren ilgi raporunun ardından, tarife incelemesinin sonucunun paydaşlar için bir sonraki odak noktası olduğunu söyledi.

Çin, Avustralya hükümetiyle artan ticaret anlaşmazlığının ortasında 2020’nin sonlarında Avustralya şarap ithalatına önemli tarifeler uyguladı. Hazine Wine Estates, tarife sorunu çözüldükten sonra Avustralya portföyünü Çin’de yeniden sunmaya hazır olduğuna duyduğu güveni dile getirdi.

İleriye bakıldığında, Hazine Wine Estates ikinci yarıda daha güçlü performans konusunda iyimser ve 2024’te orta ila yüksek tek haneli organik FAVÖK büyümesi varsayımını yeniden doğruladı. Şirket ayrıca hisse başına 17 Avustralya senti tutarında ortalama temettü açıkladı; Bu, fikir birliği iddiasıyla aynı düzeyde ancak geçen yıl dağıtılan 18 Avustralya sentinden biraz daha düşük.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu