Haber

İLKER BAŞBUĞ’UN DAVASI KARAR İÇİN ERTELENDİ

TÜRKİYE Cumhuriyetinde Güç Odaklarının Uğraşı serisinin üçüncü kitabına ait yaptığı söyleşide darbe imasında bulunduğu teziyle yargılanan eski Genelkurmay Lideri İlker Başbuğ hakkındaki Halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama davası karar için ertelendi.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık İlker Başbuğ katılmadı. Duruşmada Başbuğ’un avukatları İlkay Sezer ve Hilal Demirelli hazır bulundu. Duruşma savcısı geçen celse verdiği mütalaasında, İlker Başbuğ’un sözlerinin eleştiri ve düşünce özgürlüğü sınırlarını aşar nitelikte olduğu, kamuoyunda ve toplumun bir kesimi tarafından tepkiyle karşılandığı, birçok şikayet ve ihbarın yapıldığı, bu haliyle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin gündeme geldiğini belirterek cezalandırılmasını istemişti. Bugünkü duruşmada Başbuğ’un avukatları, savcının mütalaasına karşı savunma yaptılar.

SADECE BİR CÜMLEYİ SEÇMEK HUKUKSAL BİR HAL DEĞİL

Avukat İlkay Sezer savunmasında, müvekkilinin üç ciltlik kitabının tanıtımı için gazeteye yaptığı röportajda kullandığı bir cümle nedeniyle yargılandığını belirterek ya söz özgürlüğü denilecek, ya da beğenmediğiniz kelamlara ceza veren bir hukuk sistemi olduğunu göstereceksiniz. Müvekkilim yalnızca bir kıymetlendirme yapmıştır. Mütalaada, müvekkilime ‘darbe imasında bulundu’ demeyi zul sayıyorum. Savcı beyefendi müvekkilimin hiçbir kitabını okumamış. Müvekkilim eski genel kurmay lideri olarak 27 Mayıs’a darbe diyen birinci adamdır. Röportajdan yalnızca bir cümleyi seçmek tüzel bir tutum değil. Siz mahkeme olarak kelamların bütününe bakmadan kıymetlendirme mi yapacaksınız. Bunu kabul etmek mümkün değil dedi. Kitabın şimdiki olaylarla ilgili olmadığını da söz eden avukat Sezer, Tabirleri beğenmeyebiliriz lakin şayet hudutları bu kadar daraltırsak, bir gün o sonun içinde biz de kalabiliriz diye konuştu. Sezer, mahkemeden tabir özgürlüğünden yana bir hal takınmasını dilediklerini de söz etti. Avukat Hilal Demirelli ise müvekkilinin beraatini talep etti. Mahkeme, dava belgesinin karar verilmek üzere incelemeye alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, İlker Başbuğ şüpheli sıfatıyla, aralarında AK Parti Rize İl Başkanlığı, AK Parti İl ve İlçe Başkanları ile Kadın Kolları Başkanlarının da bulunduğu toplam 166 kişi de müşteki sıfatıyla yer aldı. İddianamede, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un 4 Ocak 2021’de Cumhuriyet Gazetesi’ne Şayet Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı alınmış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi açıkça milletin siyasi idaresine de vurulacak bir darbe olurdu ifadelerini kullandığı kaydedildi. Başbuğ’un söyleşisinde darbe imasında bulunduğu belirtilerek Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme yahut aşağılama kabahatinden 1 yıldan 3 yıla kadar mahpusu istendi.

BERAATİNİ TALEP ETMİŞTİ

24 Şubat’taki duruşmaya katılan İlker Başbuğ ifadesinde, Bu siyasetçilerden birisi de 27 Mayıs’ın en güçlü isimlerinden biri olan Alparslan Türkeş’tir. Darbe sonrası Türkeş, ‘Bu hususta şayet seçim kararı alınıp yeni bir hükümet kurulsaydı biz 27 Mayıs’ı yapamayacaktık’ demiştir. Görüldüğü üzere hakkımdaki cürüm duyuruları hiçbir temele dayanmadığı üzere tutarsızdır. İddianameye husus değerlendirmeyi bugünkü olaylar ortasında rastgele bir münasebet kurulması mantık dışıdır. Bir Anadolu kentinde doğan halk çocuğuyum ve TSK’ya gururuyla komutanlık etmiş biriyim. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlamasını tarih hiçbir vakit affetmeyecektir. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu