Haber

Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü törenle kutlandı

Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü törenle kutlandı.

Valilik önündeki program, Vali ve Belediye Başkan Yardımcısı Ziya Polat ile 14. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez’in Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vali/Belediye Başkan Yardımcısı Ziya Polat yaptı.

Polat, “Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı’nda tarihin hiçbir döneminde esareti kabul etmeyen Gazi Kars halkının kahramanlık günüdür. Bugün, 103 yıl önce halk, Gazi Kars’ın, Kazım Karabekir Paşa’nın ve komutasındaki kahramanların bu güzel vatanda destanlar yazıp düşmana karşı savaştığı, elini kırdığı, ezansız ve bayraksız yaşayamayacağını tüm dünyaya haykırdığı gündür. esaret altında yaşayamayacağını ifade etmiştir. Bugün Gazi Kars’ımızın gurur günüdür. Bugün Kars’ımızın Bayramıdır. Bugün Kars halkı olarak kurtuluşun 103. yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Düşman işgalinden kurtulan Gazi Kars’ımız, “Yaşıyoruz. Hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 103. Bağımsızlık Günümüz kutlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından folklor ekiplerinin gösterisi, kahramanlık türkülerinin söylenmesi, aşıkların şiir ve türküleriyle devam eden program, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının gösterisiyle sona erdi. – KARS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu