Haber

Kosova’nın Türkiye’deki deprem bölgesine yaptığı yardım devam ediyor

Kosova’da meydana gelen ve “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenenler için toplanan yardımın Türkiye’ye gönderildiği açıklandı.

Yardımın Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği koordinasyonunda, Türkiye’nin Prizren Başkonsolosluğu, STK’lar, Kosova kurumları ve halkının desteğiyle toplandığı bildirildi.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, “Dostlar kara günde belli oluyor! Deprem felaketinin ardından Kosovalı soydaş ve dostlarımızın yardımlarını dernekleri aracılığıyla seferber ediyor, yardımlarını ulaştırıyoruz. afet bölgelerine büyük bir özveriyle topladıkları yardımlar.Emeği geçen herkese yürekten teşekkürler, iyi ki varsınız!” ifadelerine yer verildi.

Türk Hava Yolları (THY) ve tırlarla deprem bölgelerine ulaştırılacak yardımda 3 bin 161 battaniye, 30 jeneratör, 28 ısıtıcı, 666 paket çocuk bezi, 31 yorgan, 2 yatak, 27 yastık ve 51 kutu kışlık giysi gibi temel ihtiyaçlar yer alıyor. .

Öte yandan ülkenin güneyindeki Prizren şehrinin Kent Konseyi’nde düzenlenen muhteşem oturumda Türkiye’deki depremzedeler için 10 bin euro bağış yapılması oybirliğiyle kabul edildi.

Prizren’deki çok sayıda özel kuruluşun, düzenleyeceği kampanyalardan elde edilecek geliri Türkiye’deki depremzedelere göndereceği de bildirildi.

Geçen hafta Kosova’nın Prizren, Priştine ve Mamuşa gibi belediyelerindeki çeşitli STK’lar düzenledikleri kampanyalarla yardımlarını Türkiye’deki depremzedelere ulaştırmak için çalışmalar yürütürken, toplanan para ve malzemeler deprem bölgesine gönderildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle 8 Şubat’ın ülkede ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu