Teknoloji

Microsoft ve AMD’den dev ortaklık: Yapay zeka işlemcileri için kolları sıvadı

Nisan ayında, The Information’ın doğrulanmamış bir raporunda, Microsoft’un Kod adı Athenaözellikle üretken yapay zeka sunucularına güç sağlamak için Kendi bünyesinde bir işlemci geliştirdiği iddia edildi. Şimdi başka bir medya kuruluşundan gelen yeni bir rapor, Microsoft’un bir yapay zeka çipigeliştirmek AMD ile işbirliğiyaptığını iddia ediyor.

Bloomberg’in anonim kaynaklara dayandırdığı haberine göre Microsoft’un AMD’si, AI çip pazarına giriş Buna karşılık, AMD’nin Microsoft’a şirket içi Athena AI işlemcisinin üretiminde yardımcı olduğu ve halihazırda çip üzerinde çalışan birkaç yüz kişi olduğu iddia ediliyor. Bu değil AMD ve MicrosoftBu haberi doğrulamadı.

Bu haber doğruysa, AMD’nin Microsoft’un Bing Chat ve diğer yapay zeka hizmetlerini güçlendirmeŞu anda sunucularda H100 gibi işlemcilerle rakip NVIDIA’nın hakimiyetinde Görünüşe göre yapay zeka pazar payının peşinden gitmeye çalışıyor. Microsoft da NVIDIA’nın çözümlerine bağımlı kalmamak için kendi yapay zeka çiplerini üretmek istiyor gibi görünüyor.

Tabii ki, Microsoft ve AMD donanım bağlı kuruluşları, konu ağızdan ağza söz konusu olduğunda eski dostlardır. Xbox One, Xbox Series S ve Xbox Series X oyun konsolları özel AMD yongaları taşır. Bu açıdan bakıldığında yeni bir ortaklık yapmış olmaları çok muhtemel görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu